Komornicy, syndycy, a także firmy leasingowe twierdzą, że nie nadążają z przejmowaniem majątku od dłużników, którzy nie są w stanie spłacić zobowiązań. Niemal wszyscy podają, że liczba prowadzonych spraw wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 50–60 proc.

Chętnych na majątek bankrutów nie brak, ceny są niskie

Garderoba za grosze

To efekt spowolnienia gospodarczego, pogarszającej się rentowności przedsiębiorstw, a w konsekwencji – wielu bankructw. Z danych sądów gospodarczych wynika, że tylko w październiku upadłość ogłosiło 91 firm, czyli o 75 proc. więcej niż we wrześniu. Z prognoz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wynika, że w całym 2012 r. zbankrutuje około 900 przedsiębiorstw, czyli o ponad jedną czwartą więcej niż przed rokiem. Jak zwracają uwagę eksperci, padają głównie spółki z branży budowlanej, lecz także firmy handlowe, produkcyjne, usługowe, motoryzacyjne i z wyposażeniem wnętrz. Aby odzyskać przynajmniej część długów, jakich narobiły, wierzyciele często za grosze wyprzedają ich majątek. Na przykład w jednym z likwidowanych pawilonów przy ul. Bartyckiej w Warszawie są umywalki, lustra czy baterie prysznicowe tańsze o 70–80 proc., niż wynoszą ich ceny rynkowe. Z kolei syndyk z Kielc sprzedaje za 4 tys. zł wyposażenie butiku wraz z ubraniami wartymi kilkanaście tysięcy złotych.

Marcin Krzemiński, syndyk z Warszawy, prowadzi obecnie dziesięć upadłości, czyli dwa razy więcej, niż miał w całym 2011 r. Ostatnio likwidował hurtownię obuwia i musiał sprzedać ponad 1,5 tys. par butów. Poszły w ciągu kilku dni, ale tylko dlatego, że brał po 4 zł za parę. – Większość kupili handlowcy, którzy sprzedadzą je z dużym zyskiem – wyjaśnia. Teraz Krzemiński wyprzedaje towar z hurtowni sprzętu i materiałów pralniczych. I choć dał ogłoszenie dopiero w ubiegłym tygodniu, już ma kilka ofert zakupu proszków do prania, środków do impregnacji, a także nowych i używanych maszyn.

Chętnych na majątek bankrutów nie brakuje, bo ceny sprzedawanego przez syndyków sprzętu są co najmniej o 30 proc. niższe od cen rynkowych. Co więcej, syndyk, którego głównym zadaniem jest spieniężenie majątku dłużnika i spłata wierzycieli, nie ma dolnej granicy ceny. – Wszystko zależy od popytu na rynku – wyjaśnia syndyk Anna Szatner.

Obecnie np. niemal nie ma chętnych na sprzęt budowlany, więc nowe koparki, betoniarki, nawet dźwigi wieżowe można kupić za 20–30 proc. wartości.

Nie ma też popytu na nieruchomości. Klienta nie znalazła np. licząca ponad 10 tys. mkw. działka budowlano-usługowa w Wawrze wyceniona przez biegłego na 12 mln zł. W następnym przetargu syndyk obniży jej cenę co najmniej o 20 proc.

Więcej problemów z niewypłacalnymi klientami mają też firmy leasingowe. Wiele z nich staje przed koniecznością odebrania sprzętu od niepłacących na czas klientów. W ofercie poleasingowej BPN Paribas Lease Group są m.in. samochody, maszyny budowlane i drukarskie oraz autokary.

licytacje.komornik.pl

Prawdziwym eldorado dla osób szukających okazji tanich zakupów jest portal www.licytacje.komornik.pl, gdzie można znaleźć informacje o wszystkich licytacjach komorniczych w Polsce. Strona powstała rok temu i każdego dnia pojawia się na niej kilkaset nowych powiadomień. Jest tam niemal wszystko: telewizory, lodówki, quady, samochody, motocykle, domy. Ostatnio nawet pojawił się pies rasy boston terier, którego syndyk zabrał dłużnikowi (razem z telewizorem i odtwarzaczem DVD) na spłatę zaciągniętego kredytu.


Wiadomości

Spółka zależna PGNiG kupi od Total E&P Norge udziały w złożach na szelfie norweskim za 996 mln zł (aktl.)

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. Cena zakupu wynosi 1 950 mln NOK, czyli 996 mln zł - poinformowała PGNiG w komunikacie.

KE ponownie odsunie w czasie decyzję w sprawie OPAL

Komisja Europejska nie zamierza w najbliższym czasie podejmować decyzji w sprawie przekazania Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Gazociągu Północnego. To wyraźny sygnał skierowany pod adresem Kremla i agresywnej polityki jaką prowadzi on na Ukrainie.

Pracodawcy różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE

Organizacje pracodawców różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE, na którym Polska uzyskała m.in. zapis o darmowych pozwoleniach na emisję CO2. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan wnioski szczytu dają szansę polskiej energetyce, ekspert BCC ma wątpliwości.

Marks & Spencer z największą instalacją solarną w Wielkiej Brytanii

Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+6=?


Informacje o plikach "cookies"