Nieszczelne okna, zapowietrzony kaloryfer, czy stale włączony laptop mogą narazić nas na stratę ponad tysiąca złotych w skali roku. Niemożliwe? Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze w domowym budżecie.

Energia

Dla wielu z nas oszczędność energii oznacza rezygnację z wieczornego oglądania telewizji, używania czajnika elektrycznego, czy korzystania z górnego oświetlenia. Tymczasem energooszczędność wcale nie musi opierać się na wyrzeczeniach. – Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów – tłumaczy Renata Stępień, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, ekspert Akademii Misia Haribo.

Wydajne ogrzewanie

Najwięcej strat w domowym budżecie generuje niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń. Aż 75 proc. użytkowanej przez nas energii jest wykorzystywane na ogrzanie domu lub mieszkania. Zapowietrzone, zasłonięte grubymi kotarami albo zastawione meblami grzejniki nie działają efektywnie i tym samym przyczyniają się do odchudzenia naszego portfela. – Jeśli chcemy zwiększyć wydajność grzejników, rozłóżmy za nimi folię odbijającą promieniowanie cieplne. Zwiększa ona wydajność ogrzewania o 5 proc. – radzi Renata Stępień. Skuteczne jest również zamontowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach. Pozwalają one na utrzymanie optymalnej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. W łazience powinno to być 22-24oC, w pokoju dziecięcym 22oC, w salonie 20oC, w sypialni zaś wystarczy 16-17 oC. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, przykręćmy grzejnik. Obniżenie temperatury o 10C zmniejsza koszty ogrzewania domu aż o 5 proc.

Uwaga na okna

Przez nieszczelne okna tracimy od 18 do 30 proc. ciepła. Dobrym rozwiązaniem są samoprzylepne uszczelki, które pozwalają zaoszczędzić nawet 10 proc. kosztów ogrzewania. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia – jest ona niezbędna do usuwania wilgoci powstającej w wyniku gotowania, prania i oddychania osób przebywających w domu. Kiedy wietrzymy pokój, nie pozostawiajmy uchylonego okna na kilka godzin. Otwórzmy je szeroko na kilka minut, zakręcając w tym czasie grzejniki. – Dzięki takiemu postępowaniu dokładnie wietrzymy pomieszczenie, a jednocześnie nie zużywamy energii cieplnej – wyjaśnia Renata Stępień.

Najpierw słońce, potem żarówka

Oświetlenie generuje duże koszty w ogólnym zużyciu energii elektrycznej. Co ciekawe, za wysokie rachunki może odpowiadać… nieefektywne umeblowanie pomieszczeń. – Starajmy się ustawić meble tak, żeby miejsce przeznaczone do pracy znalazło się blisko okna. W ten sposób dłużej korzystamy z naturalnego światła – radzi Renata Stępień. W większych pokojach warto umieścić kilka źródeł światła, aby poszczególne części pomieszczenia mogły być oświetlone niezależnie od siebie. Przy sprzątaniu nie omijajmy lamp i żyrandoli. Na nich też osiada kurz, przez który natężenie światła może się zmniejszyć nawet o 20 – 50 proc.! Nie zapominajmy też o energooszczędnych źródłach światła. Żarówki halogenowe zużywają o 30 proc. mniej energii i mają nawet 4 razy większą trwałość niż tradycyjne żarówki. Świetlówki kompaktowe zużywają pięciokrotnie mniej energii, a diody LED są odporne na wstrząsy i doskonale sprawdzają się jako energooszczędne oświetlenie zewnętrzne.

Czerwona lampka

Czy wiesz, że sprzęt pozostawiony w trybie czuwania pobiera prąd, z którego nie korzystasz? Ta zasada dotyczy wszystkich urządzeń „z czerwoną lampką” – od telewizora, przez sprzęt audio, dvd, po laptopa. Pozostawianie ich w trybie czuwania kosztuje nas kilkaset złotych w skali roku. Podobnie jest z ładowarką i zasilaczem do notebooka – urządzenia te pozostawione w gniazdku i tak pobierają energię, nawet jeśli komórka czy laptop nie są do nich podłączone. – W komputerach warto aktywować funkcję oszczędzania energii. Zamiast wygaszacza ekranu, lepiej ustawić automatyczne wyłączanie monitora, a także jasne tło pulpitu, które jest bardziej energooszczędne niż ciemne – radzi Renta Stępień. Jeśli wahasz się, czy kupić komputer stacjonarny czy laptop, wybierz opcję nr 2. Notebook jest bardziej efektywny energetycznie niż komputer.

Kuchenne rewolucje

Kuchnia to miejsce, w którym zwykle znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych – niekoniecznie energooszczędnych. Przykład?

• Lodówka. Powinna być ustawiona jak najdalej od grzejników i innych źródeł ciepła, w miejscu suchym i dobrze wentylowanym. Warto też zadbać o to, by na ściankach lodówki nie tworzyła się warstwa szronu i lodu – ich 5-milimetrowa warstwa może zwiększyć zużycie prądu nawet o 20 proc.! Najlepszym rozwiązaniem są lodówki z automatyczną funkcją rozmrażania.

• Zmywarka. Pozwala oszczędzać wodę i energię pod warunkiem, że używamy jej dopiero, gdy jest załadowana do pełna.

• Kuchenka mikrofalowa – energooszczędna mikrofalówka to taka, która posiada moc co najmniej 600 W i cztery stopnie wydajności. Potrawy w niej podgrzewane powinny być ułożone jak najbardziej płasko, aby zwiększyć powierzchnię działania fal elektromagnetycznych.

• Ekspres do kawy. Warto zainwestować w model posiadający regulator odcinający dopływ prądu po 2 godzinach. Innym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z termosem utrzymującym odpowiednią temperaturę kawy przed długi czas.

• Czajnik elektryczny. Bardziej wydajny jest ten z płytą grzewczą zamiast grzałki. Zawsze gotujmy w nim tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy. Pamiętajmy też o regularnym usuwaniu kamienia.

Nasze proekologiczne działanie niesie za sobą wymierne korzyści. Po pierwsze, przyczynia się do zrównoważonej eksploatacji cennych źródeł energii: węgla, ropy i gazu. Po drugie – pozwala na mądre gospodarowanie domowym budżetem, co w efekcie skutkować może pokaźnym zastrzykiem gotówki.

Więcej informacji na www.haribo.com/planet/pl/akademia/


Petru: Niepewność przedsiębiorców

W niedawno opublikowanym wywiadzie w „Financial Times” Jacek Rostowski ocenił, że wszystko co najgorsze w Europie jest już za nami, a w 2014 r. możemy się spodziewać ożywienia gospodarczego.Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, partner PwC Taką prognozę należy uznać za wyjątkowo optymistyczną, przede wszystkim ze względu na wciąż nierozwiązane problemy konkurencyjności krajów południa Europy. Nie ma też zbyt mocnych podstaw, aby się spodziewać ożywienia gospodarczego w 2014 r. Wczoraj została opublikowana najnowsza prognoza gospodarcza MFW, która rewiduje poprzednie prognozy i przewiduje stagnację w strefie euro do 2018 r. W takich warunkach trudno oczekiwać znacznego odbicia wzrostu gospodarczego w Polsce. Najważniejsze jednak będzie to, jak perspektywy gospodarcze oceniać będą przedsiębiorcy. Po kilku latach niepewności na rynku stali się oni odporni zarówno na urzędowy optymizm, jak i kasandryczny pesymizm Nouriela Roubiniego. Analizują otaczającą ... ...

Zupa z płetw oceanicznego drapieżnika może uszkadzać mózg Sprawa dotyczy setek milionów ludzi. W Azji zupa z płetw rekina oraz "cudowne" pigułki są w cenie dlatego, że przypisuje się im właściwości afrodyzjaku. Cena kilograma rekiniej płetwy sięga 700 dolarów. Z tego powodu rocznie w bestialski sposób morduje się 70 mln rekinów – złowionym odcina się płetwy i wyrzuca do wody.Jest nadzieja, że ta tragifarsa skończy się dzięki badaniom naukowców z zespołu prof. Kiyo Mondo z Miami University. Wiadomość o nich zamieszcza czasopismo "Marine Drugs". Uczeni z Florydy zwrócili uwagę, że wody, w których żyją rekiny, zawierają cyjanobakterie, znane także jako sinice – organizmy samożywne, dawniej uznawane za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczane do Procaryota (królestwo bakterii). Istotnym źródłem pożywienia są dla nich odpady przemysłowe i nawozy sztuczne spłukiwane z pól, upraw szklarniowych itp. Ogromny przyrost cyjanobakterii zaczął się w latach 80. ubiegłego stulecia. Niektóre z ... ...

Kto stale handluje za pośrednictwem internetu, ale nie ma zarejestrowanej firmy, jest traktowany jako przedsiębiorca. Musi odprowadzać podatki i stosować się do reżimu przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Niezbędnik: Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej Przekonał się o tym Krzysztof K., który sprzedaje produkowane przez siebie rębaki do gałęzi (to urządzenia służące do rozdrabniania gałęzi) ogłaszając się w serwisach allegro.pl i drewno.pl. Jedno z takich urządzeń sprzedał Januszowi D. mieszkańcowi Lubelszczyzny. Sprzęt okazał się nieprzydatny, bo wbrew zapewnieniom nie współpracował z ciągnikiem marki URSUS C-330, który posiada Janusz D. Klient najpierw domagał się naprawy urządzenia, a gdy nie mógł się tego doczekać przez blisko pół roku, pozwał Krzysztofa K. do sądu żądając zwrotu 6400 zł ceny urządzenia. Powołał się na przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie kodeksu cywi... ...

KE przeznaczy więcej pieniędzy na rozwój tzw. inteligentnych miast

Komisja Europejska zwiększa finansowanie i łączy wysiłki trzech resortów, by rozwinąć program tzw. inteligentnych miast, efektywnie korzystających z technologii i energii. Efektem mają być modelowe projekty realizowane przez konsorcja przemysłowe i miasta.Poinformowali o tym we wtorek w Brukseli unijni komisarze ds. transportu, agendy cyfrowej i energii: Siim Kallas, Neelie Kroes i Guenther Oettinger. Ogłosili oni "innowacyjne partnerstwo na rzecz inteligentnych miast" - takich, które "łączą różne technologie i dzięki temu funkcjonują bardziej efektywnie".Ciche, ekologiczne i korzystające z technologii cyfrowych autobusy, technologie satelitarne ułatwiające kierowanie ruchem drogowym, energooszczędne domy, nowe źródła energii, mniejszy hałas i zanieczyszczenie powietrza - tak widzą tzw. inteligentne miasta unijni komisarze.By zbliżyć się do tego celu, KE od 2013 roku zacznie zwiększać do 365 mln euro (z 81 mln w bieżącym roku) fundusze na projekty z pogranicza trzech dziedzin: energ... ...

Kiedy nie trzeba płacić VAT za wysyłkę towarów z Allegro

Jeżeli kupujący przekazuje sprzedawcy pieniądze na pokrycie kosztów wysyłki towarów, to takie kwoty nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług – tak w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 r. zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Dotychczas organy podatkowe (przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 7 grudnia 2011 r. nr ILPP1/443-1192/11-4/MS) twierdziły odwrotnie, o czym informowaliśmy w DGP nr 246/2012.PocztaPodatnik sprzedaje towary w ramach aukcji internetowych w serwisie Allegro.pl oraz w sklepie internetowym. Oferowane przez niego produkty są dostarczane do kupujących za pośrednictwem Poczty Polskiej. Po dokonaniu zakupu klienci są zobowiązani do przesłania jednym przelewem nie tylko umówionej ceny, lecz także kwoty odpowiadającej kosztom wysyłki. Po otrzymaniu pieniędzy podatnik zleca Poczcie Polskiej transport towarów. Jednak umowę zawiera z pocztą w imieniu kupującego, działając jako jego pełnomocnik. Kupujący udziela pełnomocnictwa s... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+5=?


Informacje o plikach "cookies"